Biuro ds. Projektów
i Współpracy z GospodarkąPWSW w Przemyślu

21 lipca 2022

Kursy języka polskiego dla cudzoziemców – znajomość języków jest bramą do wiedzy i kariery


Język polski uznawany jest za jeden z najtrudniejszych języków do nauki. Z wieloma zwrotami, odmianami i regułami mają problem nawet sami Polacy.

A fonetyka?! Te wszystkie „szumiące” i „syczące” głoski, samogłoski nosowe… Ojej… Uff… (żadne tam „wow”, „OMG” itp.).

Dla cudzoziemców nauka języka polskiego to prawdziwe wyzwanie, które wymaga dyscypliny
i cierpliwości. Jeśli zaś zdeterminowanemu uczniowi towarzyszy w tej językowej podróży doskonały, doświadczony lektor – sukces gwarantowany! Mamy już w tym zakresie doświadczenie, którym chętnie się dzielimy, by pomóc obcokrajowcom odnaleźć się w polskiej (nie tylko językowej) rzeczywistości. Wojna na Ukrainie przyczyniła się do zwiększenia zapotrzebowania na kursy języka polskiego, które znalazły się już w wakacyjnej ofercie Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej. Przypomnieć należy również, że PWSW jest jednym z kilkunastu ośrodków egzaminacyjnych, w którym można zdawać państwowy egzamin certyfikatowy.

Właśnie rozpoczęły się kursy języka polskiego dla cudzoziemców w ramach projektu „Integracja cudzoziemców na terenie województwa podkarpackiego” finansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Kursy odbywają się w sposób tradycyjny i prowadzone są dla osób pełnoletnich (na trzech poziomach językowych: A1, A2, B1) przez osoby, które posiadają niezbędne kwalifikację i doświadczenie. W lipcu naukę rozpoczęły trzy grupy, w sierpniu oraz we wrześniu dołączą kolejne dwie.

Na pierwszym spotkaniu uczestnicy kursu mieli okazję poznać JM Rektora dra Pawła Treflera, prof. PWSW, który przywitał ich w uczelnianych murach i życzył owocnej nauki. Kursanci zapoznali się
z regulaminami, harmonogramami, a także z programem kursu.

Kurs jest bardzo intensywny, przez co wymaga dużego skupienia i wytrwałości. Uczelnia zapewniła kursantom doskonałe warunki pracy i materiały dydaktyczne, zadbała ponadto o najlepszych nauczycieli, wśród których jest lektorka biegle posługująca się językiem ukraińskim, co ułatwia pracę w grupach początkujących.

Kto się uczy? Większość to obywatele ukraińscy, ale są i kursanci zza oceanu. Profesje oraz wiek uczestników są bardzo zróżnicowane. Polszczyznę szlifują lekarze, budowlańcy, mechanicy, księgowe…, w tym rodzice z dziećmi. Wszystkim zależy na szybkich efektach pracy, niektórzy pracują w Przemyślu i okolicach, więc chcą skuteczniej porozumiewać się w pracy. Taka nauka to nie tylko wyzwanie dla uczących się, to również wymagające dużej wprawy zadanie dla nauczycieli.

Stopniowa, konsekwentna i regularna nauka z pewnością przyniesie owoce. Kto wie, może nawet pod koniec kursu uczestnicy opanują łamańce językowe…

 

 

Tekst: Dorota Soroka, Ewelina Kasperska

Zdjęcia: Ewelina Kasperska, Violetta Ciećko