Biuro ds. Projektów
i Współpracy z GospodarkąPWSW w Przemyślu

17 września 2021

STUDENCKA WYCIECZKA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZA ŚLADAMI DAWNEJ GALICYJSKIEJ LINII KOLEJOWEJ Z PRZEMYŚLA DO BUDAPESZTU


W piękny, słoneczny, ciepły weekend studenci PWSW, laureaci najlepszych esejów w ramach projektu „Popularyzacja atrakcji turystycznych Pierwszej Węgiersko-Galicyjskiej Kolei Żelaznej” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA 2014-2020, wybrali się na dwudniowy objazd po obiektach architektury kolejowej śladami dawnego szlaku łączącego Przemyśl z Budapesztem.

Wczesnym rankiem, w sobotę 11 września br., uczestnicy objazdu wyruszyli pełni zapału by poznawać historię połączenia kolejowego z czasów galicyjskich, która potocznie zwana jest Linią 102.

Potężną dawkę wiedzy historycznej i współczesnej na temat roli infrastruktury kolejowej, a także wiedzy geograficznej, przyrodniczej i krajoznawczej otrzymali od Panów Karola Gajdzika i doświadczonego przewodnika PTTK – Witolda Bronkowskiego sprawujących merytoryczną opiekę nad objazdem.

Uczestnicy słuchając komentarzy dowiadywali się jak ogromne znaczenie miała historyczna Linia 102 dla miasta, w którym studiują, pracują, a nierzadko również mieszkają. Zauważyli, że linia ma wielki potencjał prorozwojowy, a jej odnowienie pozwoliłoby turystom zwiedzać przepiękne tereny tak po polskiej jak i ukraińskiej stronie granicy.


W pierwszym dniu objazdu studenci PWSW zwiedzili następujące obiekty: Pałac Lubomirskich w Przemyślu, okazały gmach dworca kolejowego Przemyśl Główny, budynek dawnej stacji Przemyśl – Bakończyce, budynek lokomotywowni na stacji Przemyśl – Bakończyce, wieżę ciśnień na stacji kolejowej Przemyśl, metalowy most przy wjeździe do twierdzy Przemyśl, budynek dworca kolejowego w Pikulicach, pozostałości po fortach broniących infrastruktury kolejowej z czasów twierdzy Przemyśl w Nehrybce oraz Hermanowicach, a także budynek przystanku kolejowego w Hermanowicach, teren budowy nowego drogowego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice.

Po całodniowym objeździe uczestnicy udali się do miejsca noclegu, który znajdował się w malowniczej miejscowości Nasiczne. Po krótkim odpoczynku, późnym popołudniem, studenci i opiekunowie pełni energii skorzystali ze wspaniałej pogody i udali się wraz z przewodnikiem na spacer turystyczną ścieżką na szczyt górski – Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.). Wieczorem, zmęczeni lecz ogromnie zadowoleni, ale zadowoleni usiedli wszyscy przy ognisku i grillu, a najbardziej wytrzymali rozegrali dodatkowo mecze w piłkę nożną oraz siatkówkę. Rozmowy do późnych godzin wieczornych poświęcone przeżyciom kończącego się dnia, a także śpiew turystycznych i bieszczadzkich piosenek przypieczętowały radosną atmosferę biesiady.

Niedzielny poranek zapowiadał dzień pełen słońca, dlatego po śniadaniu i po wręczeniu przez uczestniczącego w objeździe prorektora dr Sławomira Soleckiego jubileuszowej publikacji z okazji 20-lecia PWSW przedstawicielowi organizacji społecznej będącej liderem projektu, studenci wyruszyli na wędrówkę po górskim szlaku do miejsca, w którym łączą się granice trzech karpackich państw – Polski, Ukrainy i Słowacji.

Pierwszy etap spaceru prowadził do bacówki pod Małą Rawką. Po chwili odpoczynku grupa ruszyła zielonym szlakiem na szczyt Małej Rawki (1272 m n.p.m.). Szlak nie należał do najłatwiejszych, gdyż przewyższenie od korony Małej Rawki do jej podnóży wynosi około 300 metrów, i to właśnie tam znajduje się najwyżej położony w Bieszczadach las. Ze szczytu Małej Rawki studenci wyruszyli w kierunku Wielkiej Rawki a stamtąd doszli do najwyższego punktu Gór Bukowskich – Krzemieńca (1307 m n.p.m.). Jest to punkt zbiegu granic Polski, Ukrainy i Słowacji. Po kilkugodzinnej wędrówce wszyscy zadowoleni wrócili do ośrodka wypoczynkowego, aby po krótkim odpoczynku znów wyruszyć w podróż w przeszłość po obiektach dawnej kolei węgiersko – galicyjskiej.

Po południu studenci zwiedzili kolejne miejsca i obiekty: budynek dworca kolejowego w Ustrzykach Dolnych, budynek dworca i peron stacji kolejowej w Krościenku, drewniany kościół Narodzenia NMP w Krościenku, drewniany kościół Narodzenia NMP w Liskowatem, cerkiew obronną św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej. Późnym wieczorem uczestnicy objazdu powrócili do uczelnianego kampusu.tekst: mgr Dorota Soroka – Dział Rozwoju i Współpracy 

zdjęcia: Wojciech Hnatyk