Biuro ds. Projektów
i Współpracy z GospodarkąPWSW w Przemyślu

24 maja 2018

Seniorzy głodni wiedzy – uczestnicy projektu honorowymi gośćmi IX edycji Dnia Nauki PWSW


 

 

 

24 maja br. już po raz 9. Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu była organizatorem wielkiego rodzinnego pikniku naukowego  pod nazwą „Dzień Nauki PWSW”. Piknik ma na celu promocję uczelni i oferty kształcenia oraz dotarcie poprzez zabawę i rozrywkę do jak najszerszego grona osób, począwszy od dzieci i młodzieży szkolnej – potencjalnych przyszłych studentów przemyskiej Alma Mater, a na środowiskach senioralnych skończywszy.

Gośćmi honorowymi tegorocznego pikniku naukowego byli uczestnicy projektu „Kompetentny Senior Ambasadorem Społeczeństwa Wiedzy”, którzy przybyli m.in. z UTW w Brzozowie, UTW w Jarosławiu, uczestnicy projektu  z gminy Bircza oraz gmin powiatu przemyskiego: Przemyśl, Żurawica, Krasiczyn. Nie mogło zabraknąć również seniorów z Przemyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz z uczelnianego UTW.

Program tegorocznej edycji pikniku był bardzo bogaty i różnorodny, obfitował w wiele atrakcji tj.: pokazy służb mundurowych, ratownictwa medycznego i chemicznego, gry terenowe, zawody sportowe, pokazy taneczne i sztuk walki, pokazy robotów i drukarek 3D, quizy i konkursy z nagrodami i wiele innych rozrywek. Podczas „Dnia Nauki” promowały się wszystkie kierunki kształcenia poprzez prezentacje osiągnięć uczniów i studentów działających w kołach naukowych, zwiedzanie specjalistycznych laboratoriów i pracowni dydaktycznych, spektakularne pokazy  fizyczne i chemiczne.

Dla uczestników projektu „Kompetentny Senior Ambasadorem Społeczeństwa Wiedzy” piknik  był okazją do wzięcia udziału w warsztatach informatycznych lub kulinarnych oraz do wysłuchania ciekawych wykładów. Otwarty charakter wykładów sprawił, że brali w nich udział nie tylko seniorzy lecz również liczne grono mieszkańców Przemyśla i okolic. Tematyka wykładów była następująca:

  1. Znaczenie antyoksydantów (przeciwutleniaczy) w diecie człowieka, – wykład prowadziła dr inż. Greta Adamczyk z Instytutu Nauk Technicznych PWSW.
  2. Smog – współczesny niszczyciel – wykład wygłosił prof. dr hab. Inż. Wiesław Piekarski, pracownik katedry Energetyki i Środków Transportu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Instytutu Nauk Technicznych PWSW
  3. Bieszczady – galicyjskie piękno – wykład poprowadził dr inż. Stanisław Szabłowski z Instytutu Nauk Technicznych PWSW.

W przerwach między wykładami skorzystać można było  z reszty atrakcji odbywających się na terenie całego kampusu uczelnianego, w tym Zespołu Pałacowo – Parkowego Lubomirskich. Członkowie wszystkich Uniwersytetów Trzeciego Wieku biorących udział w projekcie mieli też okazję wspólnie usiąść przy kawie by lepiej się poznać i wymienić  doświadczeniami z realizacji projektu w swojej lokalizacji oraz planować wyjazdy wycieczkowe mające na celu zapoznanie się z osiągnięciami naukowymi i popularyzację wiedzy technicznej oraz dziedzictwa kulturowego regionu  i kraju.